Wing Chun NedirWING  CHUN  NEDİR

Wing Chun  zihinsel ve duygusal otokontrol yeteneğini geliştiren, mükemmel bir hız ve güç kazandıran Güney Çin kökenli bir dövüş sanatıdır. Büyük Usta Ip Man (1893-1972) tarafından aktif olarak tanıtılan ve Ip Man ‘ın 1949 yılında Hong Kong’a gelişinden sonra yayılan Wing Chun, ilk olarak Hong Kong, Macau ve Taiwan’da gelişmiştir. Günümüzde dünyanın önemli ülkelerinde yüzbinlerce insan tarafından çalışılmaktadır. Ip Man’ın Wing Chun yolculuğu Usta Chan Wa Shun’la başlamıştır. Ip Man,  Usta Chan Wa Shun ‘un doğrudan ders verdiği resmi öğrencisidir. Usta Chan Wa Shun tüm hayatı boyunca 16 kişiye Wing Chun eğitimi vermiştir.

Ip Man Çin’li öğrencilerden başkasına Wing Chun öğretmemiştir. Ama onun öğrencileri Wing Chun Kung Fu bilgilerini dünyanın geri kalanına paylaşmışlardır. O emekliye ayrıldıktan sonra iki oğlu Ip Ching ve Ip Chun, Lo Man Kam, Lok Yiu, Wong Shun Leung, Leung Sheung, Chu Shong Tin Wing Chun öğretmeye devam etmişlerdir.  En ünlü öğrencisi ünlü bir dövüş ustası ve film yıldızı olan Wing Chun’u kendi Jeet Kune Do dövüş sisteminde şekillendiren Bruce Lee’dir.

Büyük Usta Ip Man hayatı boyunca Wing Chun’un ezilen ve savunmasız insanların faydası için kullanılması gerektiğini düşünmüştür. Wing Chun’u hiçbir zaman kendini yüceltmek ve çabuk zengin olmak için bir araç olarak görmemştir. Ip Man 8 yıl Japon istilasına karşı savaşmıştır.Yaşadığı şehrin onurunu kurtarmak için çağrıldığında memnuniyetle kabul etmiştir. Ip Man’a göre Wing Chun’un özü onur ve cesarettir. Ip Man’ın erdemli vatandaşlık anlayışı her zaman karşılığını bulmuştur. Karşılık düşünmeden yaşadığı şehrin onurunu kurtarmış ve ihtiyacı olduğundada şehir ona karşı vefasını göstermiştir. Hayatı boyunca elinde verebileceği ne varsa vermenin yollarını aramıştır.Genelde sunduğu tek şey paha biçilemez Wing Chun’u olmuşturki ; onuda samimiyet ve dürüstlük gösterenlere sunmuştur.